درباره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

 

 اولين گام در تاسيس واحد اردبيل در تاريخ هفتم  آذرماه يكهزار و سيصدو شصت و دو برداشته شد و در پاسخ به درخواست مسوولين وقت با نامه شماره 1543 مورخه 62/10/04 جناب آقاي دكتر جاسبي رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي با موافقت قطعي و با  اشاره به تمهيد مقدمات، راه را براي نيل به اين مقصود هموار ساخت كه با تشكيل جلسات متعدد با مسوولين ذيربط در دفتر امام جمعه محبوب،‌ مرحوم آيت ا... مروج،  هيات امناي دانشگاه در مورخه 63/11/06 اين دانشگاه تعيين و همزمان با آغاز هفتمين بهار آزادي، در يوم الله 22 بهمن 1363 به طور رسمي افتتاح  و اولين كنكور جهت پذيرش دانشجو روز جمعه 63/11/24 با شركت 3475 نفر برگزار و اسامي تعداد 717 نفر براي گذراندن كلاس هاي تكدرس در رشته هاي رياضي، علوم تجربي، ديني و عربي و آموزش ابتدايي اعلام شد.

در حال حاضر این واحد دانشگاهی بیش از 11500 هزار نفر دانشجوی فعال در مقاطع مختلف تحصیلی، حدود 143 رشته تحصیلی، 14 رشته در مقطع دكتراي تخصصي، يك رشته دكتراي حرفه اي پزشكي، 40 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، 210 نفر هیات علمی، 19 هزار فارغ التحصیل و بيش از 100 هزار متر مربع فضای آموزشی و رفاهی دارد.

تاکنون 100 عنوان اختراع ثبت شده، بيش از 700 مقاله ISI ،  تالیف و ترجمه کتاب 34 عنوان، حدود 375 طرح تحقیقاتی توسط محققان و پژوهشگران این واحد انجام شده است.

این واحد دانشگاهی دارای سه دانشكده علوم پزشكي، علوم پایه و فني و مهندسي در مجتمع آموزشی بسیج بوده ، همچنین ساختمان‏های پژوهش، 4 خوابگاه  و يك خوابگاه خيري ، دو مزرعه حسن باروق و بابلان، 60 کارگاه و آزمایشگاه، 4 باب کتابخانه، 2 باب سلف سرویس مجهز با ظرفیت بیش از 3 هزار نفر، بیمارستان 96 تختخوابی، دو سالن ورزشی با سالن های جنبی برای رشته های مختلف ورزشی، مسجد، سالن اجتماعات بسیار مجهز و درمانگاه تخصصی می باشد.

در این دانشگاه چهار تشکل سیاسی و شش هیات مذهبی  و دو کانون قرآن  فعال بوده که تاکنون برنامه و موفقیت های مختلفی را از آنان در  سطوح منطقه ای و کشوری شاهد بوده ایم.

 ارائه مقاله در سمینار‏های بین المللی از فعالیت های جاری دانشجویان و اساتید این واحد است که تاکنون در کشورهایی نظیر ایتالیا، دانمارک، ژاپن، چین، آمریکا، اسپانیا، ترکیه، آلمان و ... ارایه شده است.

راه اندازی کتابخانه دیجیتالی، سایت اینترنتی، اخذ مجوز تأسيس پارک فناوری، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، تکمیل و تجهیز آزمایشگاه‏های تخصصی از جمله بیوتکنولوژی، رفرنس شیمی، محیط زیست، ژنتیک، فارماکولوژی و ... از جمله اقدامات پژوهشی این واحد است.

 مکانیزه نمودن و تسریع انجام امور فارغ التحصیلان، تسریع امر نقل و انتقالات دانشجویان، جذب تمامی خواهران متقاضی خوابگاه، کسب مدال های متعدد ورزشی در عرصه های بین المللی، کشوری و منطقه‏ای توسط دانشجویان از دیگر توفیقات دانشجویی این دانشگاه است.

 


ورود به سیستم